Základem klimatizace je chladící okruh. Princip chladícího okruhu klimatizace je stejný jako u běžné ledničky. Sestává ze čtyř základních částí - kompresoru, kondenzátoru, výparníku a expanzního prvku. Výparník umístěný ve vnitřním klimatizovaném prostoru odebírá teplo z tohoto prostoru. Kondenzátor umístěný mimo klimatizovaný prostor odvádí teplo do okolního prostoru.

 

Uvedené části klimatizace jsou navzájem propojeny měděným potrubím s cirkulujícím ekologickým chladivem – látkou, která mění během chladícího cyklu svůj tlak, skupenství a tedy i teplotu. Chladivo v hermeticky uzavřeném chladícím okruhu pohání kompresor.

Kodenzační a výparníková část mohou být umístěny dohromady (pak mluvíme o kompaktních klimatizačních jednotkách) nebo odděleně - (tzv. SPLIT systémy).

Invertorové klimatizační jednotky

Invertory představují špičku v oblasti efektivního využití technologie díky své inovované funkci. Namísto kompresoru s pevnými otáčkami je klimatizační jednotka osazena elektronicky řízeným BLDC motorem kompresoru s proměnnými otáčkami (kompresor s invertorem), což umožňuje přizpůsobit okamžitý výkon klimatizace při chlazení či vytápění skutečným podmínkám v místnosti.

Klimatizační jednotky jsou díky této technologii úsporné v provozu, emitují nižší úrovně hluku než jejich běžné protějšky a na trhu vynikají nedostižnými parametry. Hlavní výhody klimatizačních invertorových jednotek jsou tedy následující: úspora energie až 50%, rychlá návratnost počáteční vyšší investice, výkonnější a rychlejší chlazení i topení, vysoký topný faktor (COP), příjemný vánek v místnosti, automatické přepínání a nízká úroveň hluku a vibrací.